دسته بندی رنگ پودری

رنگ های الکترو استاتیک یا رنگ پودری دارای دسته بندی های مختلف می باشند.

در این قسمت قصد داریم تا کم در مورد این دسته بندی ها صحبت کرده و برخی از کاربرد های آنها را توضیح دهیم تا بتوانیم در انتخاب شما کمک موثری انجام دهیم.

دسته بندی رنگ های پودری از لحاظ رزین:

1- رنگ پودری پلی استر

این پوشش ها بر پایه رزین پلی استر کربوکسیله می باشند و با واکنش شیمیایی بین رزین پلی استر و یک عامل پخت فعال تشکیل می شوند. این پوشش مقاومت بسیار مناسبی در برابر نور خورشید یا uv داشته و به همین منظور جهت کاربرد های بیرونی بسیار مورد استفاده قرار میگیرند.

از جمله مصارف رنگ پودری پلی استر میتوان به صنایع پروفیل آلومینیوم ، دوچرخه و موتورسیکلت، قطعات اتومبیل، روشنایی و در پنجره آلومینیومی نام برد.

2- رنگ پودری اپوکسی پلی استر(Hybrid)

این پوشش ها به دلیل دارابودن رزین اپوکسی در پایه آنها تمایل به گچی شدن دارند و در برابر نور خورشید (اشعه UV ) مقاومت مناسبی ندارند. لذا عموماً این نوع رنگ ها برای کاربرد های داخلی که نباید در معرض مستقیم نورخورشید باشند مناسب هستند و برای مصارف خارجی توصیه نمیشوند.

از جمله موارد استفاده رنگ های پودری اپوکسی پلی استر عبارت است از: لوازم خانگی و آشپزخانه ، قفسه های انبار، رادیاتور، بخاری ، قطعات الکتریکی و ... که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نمیگیرند.

3- رنگ پودری اپوکسی
این پوشش ها از واکنش رزین اپوکسی و عامل شبکه کننده تشکیل میگردد.این پوشش ها مقاومت شیمیایی و خوردگی فوق العاده و خواص مکانیکی مناسبی دارند. اما در برابر تابش نورخورشید و اشعه UV تمایل به گچی شدن دارند. لذا این نوع رنگ نیز در مصارف داخلی استفاده میشوند. از این نوع رنگ ها در پوشش دهی شیر آلات ، اتصالات آب ، قطعات خودرو، لوله های نفت و گاز استفاده میگردد. امروزه برای پوشش های لوله های نفت و گاز از پوشش های چند لایه استفاده میگردد که نوعی اپوکسی fusion bonded epoxy می باشد.

4- رنگ ها پودری پلی یورتان

پوشش های از نوع پودری پلی یورتان نوع دیگری از رنگ های پودری بشمار میروند که از ترکیب ریزین های پلی استر و عامل پخت ایزوسیاناتی حاصل میشوند.

از خواص این نوع رنگ های الکترواستاتیک میتوان به مقاومت آب و هوایی و خواص خورندگی و همچنین بدست آوردن طرح های ظاهری متفاوت نام برد.


دیاموند از توجه شما به این قسمت کمال تشکر را دارد.

اگر مطلب فوق را پسند کرده اید میتوانید برای دوستان خود نیز به اشتراگ بگذارید.