چگونه می توان راندمان رنگ الکترواستاتیک را بهبود بخشید؟

همه ما می دانیم که راندمان انتقال رنگ پاشش الکترواستاتیک می تواند به 50 تا 70 درصد برسد. با این حال، علاوه بر رنگ، چه عوامل دیگری بر راندمان پاشش الکترواستاتیک تأثیر می گذارد؟ چگونه می توانیم راندمان پاشش الکترواستاتیک را افزایش دهیم؟

1. عوامل موثر بر راندمان پاشش الکترواستاتیک

(1) فاصله بین فنجان چرخشی (یا تفنگ اسپری) و هدف (یعنی جسمی که قرار است پوشش داده شود) معمولاً 250 ~ 300 میلی متر است.

(2) رسانایی مواد رنگ. مقاومت رنگ معمولاً کمتر از 1MQ نیست که می تواند اثر الکترواستاتیک خوبی ایجاد کند. اثر الکترواستاتیک پوشش‌های بسیار رسانا ضعیف است و پاشش الکترواستاتیک توصیه نمی‌شود.

(3) ولتاژ کاری. به طور کلی، هر چه ولتاژ بالاتر باشد، راندمان انتقال نظری در هنگام پاشش رنگ بالاتر است. در سمپاشی واقعی، راندمان پاشش الکترواستاتیک نیز تحت تأثیر عوامل دیگری است.


2. اقدامات برای بهبود راندمان پاشش الکترواستاتیک

(1) فاصله بین تفنگ اسپری و قطعه کار زمین شده؛ تفنگ اسپری باید 10-12 اینچ (25-750 پیکسل) از هدف دور باشد.

(2) رسانایی مواد: مواد رسانایی بالا (مقاومت کم)؛

(3) شکل هدف اسپری: گوشه ها یا نواحی بسته می توانند باعث اثر قفس فارادی شوند.

3. مواردی که قبل از سمپاشی نیاز به توجه دارند

(1) بازرسی و نگهداری منظم تجهیزات سمپاشی ضروری است. قبل از کار، بررسی کنید که در تمام قسمت های تجهیزات نقصی وجود نداشته باشد. جاهایی را که به روغن روان کننده نیاز است پر کنید. برای آن تجهیزات قدیمی، آنها را به موقع حذف کنید. خرابی های مختلفی وجود نخواهد داشت و میزان استفاده از رنگ بالاتر است که می تواند کارایی کلی کار را بهبود بخشد.

(2) قبل از استفاده از تجهیزات پاشش، لازم است ابتدا دستگاه را تست کنید تا مطمئن شوید که همه قطعات قبل از شروع به کار می توانند به طور عادی کار کنند. زنجیرها، قرقره ها، شفت ها، تسمه ها و سایر قسمت های متحرک تجهیزات باید مجهز به پوشش های محافظ و صفحات محافظ باشند.

(3) یک سیستم بازیابی پودر مجهز می تواند از یک طرف آلودگی کارگاه ناشی از پودر ریباندینگ را کاهش دهد و از طرف دیگر باعث کاهش ضایعات پودر شود. از دیدگاه بلندمدت، افزودن یک سیستم بازیابی پودر سودمندتر از پنهان شدن است. برای سیستم بازیافت اصلی با عملکرد ضعیف، استفاده طولانی مدت دیگر نمی تواند نقش سیستم بازیافت را ایفا کند و بهتر است آن را جایگزین کنید. اگر مقیاس تولید شرکت گسترش یابد و ایستگاه‌های جدیدی برای افزایش ظرفیت تولید سمپاشی اضافه شود، سیستم بازیافت نیز باید ادامه یابد.

(4) استفاده از کوره پخت، کوره پخت نیز بخش مهمی از تجهیزات پاشش الکترواستاتیک است، مکان‌های دیگر کارآمد هستند، و پخت نمی‌تواند بر روی راندمان الکترواستاتیک تأثیر بگذارد. برای سیستم گرمایش معکوس یا توانایی کنترل خودکار معیوب، روش گرمایش انرژی زیادی مصرف می کند، میزان استفاده کم، هزینه بالا، اندازه نامناسب کوره پخت اصلی و ناتوانی در انطباق با تغییر قطعه کار. تجهیزات پخت باید بهبود یابد.

رنگ پودری الکترواستاتیک دایموند