کاربرد الکترواستاتیک پودری

رنگ های الکترواستاتیک پودری کاربرد های بسیاری در صنعت دارند. در این مطلب قصد داریم تعدادی از این موارد را بررسی کنیم. در ادامه با دیاموند همراه باشید.

ابتدا دلیل منطقی بودن رنگ آمیزی الکترواستاتیک را بررسی میکنی:

متداول‌ترین مکان‌هایی که ممکن است سطوح رنگ‌شده با الکترواستاتیک را مشاهده کنید شامل دفاتری است که از مبلمان فلزی استفاده می‌کنند و همچنین محل کار، سالن‌های ورزشی و مدارس با اتاق‌های رختکن.

مکان ها و موارد دیگری که می توانند از مزایای فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک بهره مند شوند عبارتند از:

    کمدها و قفسه های ذخیره سازی در دفاتر بزرگ، انبارها و فروشگاه های خرده فروشی
    دیوارهای فلزی خارجی در ساختمان های تجاری یا صنعتی
    نرده ها و نرده ها در بناهای تاریخی، مناطق تفریحی عمومی یا پارک های تفریحی
    لوله برای کانال های هوا در ساختمان های تجاری، صنعتی یا مدارس و سایر ساختمان های عمومی.

نقاش‌های تجاری الکتراستاتیک و سازندگان تجهیزات رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک اغلب به دستگاهی که برای اتمیزه کردن و پاشش رنگ طراحی شده است به عنوان "پاشنده" یا "تفنگ رنگ" یاد می‌کنند. این به این دلیل است که از نظر ارگونومی طراحی شده است تا مانند یک تفنگ در دست شما قرار بگیرد.

رنگ آمیزی الکترواستاتیک چیست؟
رنگ آمیزی الکترواستاتیک فرآیندی است که از تجهیزات تخصصی برای شارژ الکتریکی و سیال شدن رنگدانه پودری استفاده می کند و سپس ذرات را به عنوان یک پوشش روی سطح اسپری می کند.

فرآیند رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک که به عنوان یکی از سیستم‌های "نقاشی خشک" رنگ پودری مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترکیبات آلی فرار (VOC)، آلاینده‌های خطرناک (HAP) و حلال‌هایی را که اغلب در سایر فرآیندهای رنگ‌آمیزی یافت می‌شوند، حذف می‌کند.

بار الکترواستاتیک مورد استفاده در این فرآیند رنگ آمیزی به دو صورت عمل می کند:

    این باعث می شود که ذرات پودر باردار مانند یک مایع رفتار کنند که در هوا حرکت می کنند و روی سطح مورد نظر فرود می آیند.
    جذب هزینه های متفاوت به یکدیگر را تسهیل می کند. همانطور که ذرات دارای بار مثبت به دنبال نزدیکترین زمین هستند، یک کشش متقابل آنها را به هم متصل می کند، سپس پوشش را به سطح زمینی که روی آن پاشیده می شود، می چسباند.

پوشش پیوندی که توسط فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک امکان پذیر شده است، از سطح زیرین در برابر خوردگی محافظت می کند که ممکن است در اثر رطوبت و عناصر اکسید کننده در هوا ایجاد شود. پرداخت با کیفیت بالا ظاهر را به حالت جدید باز می گرداند.

برای مواد متخلخل، مانند چوب، سطح پوشش داده شده الکترواستاتیک می تواند در برابر رطوبتی که کپک و قارچ را جذب می کند و می تواند باعث پوسیدگی شود، محافظت کند. در پروژه هایی که هدف آنها چوب، پلاستیک یا مواد رسانا و دارای بار منفی بیشتر است، ممکن است مراحل آماده سازی ویژه ای برای اطمینان از پوشش مناسب و پرداخت با کیفیت مورد نیاز باشد.

تاریخچه مختصری از فناوری رنگ آمیزی الکترواستاتیک

رنگ الکترواستاتیک در سال 1931 توسط هارولد رانزبورگ تأسیس شد، زمانی که در جوانی مجبور شد تحصیلات دانشگاهی را ترک کند تا به تجارت پدرش، هارپر جی. رانسبورگ، در ایندیاناپولیس، IN کمک کند. هارولد در طول کار نقاشی ظروف سنگی و ظروف فلزی خانه، تجهیزاتی را آزمایش کرد که ذرات رنگ را شارژ می کنند و سیستمی از رنگ آمیزی الکترواستاتیک به نام "No. 1 فرآیند.” این فرآیند به طور گسترده برای رنگ آمیزی مهمات و تجهیزات در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت.

همانطور که او به آزمایش ادامه داد، رانسبورگ آموخت که می تواند ذرات رنگ اتمیزه شده را بار منفی کند و همچنین موردی را که قرار است پوشش داده شود شارژ کند - یا آن را به یک زمین خنثی تبدیل کند - ایجاد یک میدان الکترواستاتیک. این فیلد سپس ذرات رنگ را به آیتم می کشد. رانسبورگ از طریق نوآوری، فرآیند شماره 2 را در سال 1948 توسعه داد و در اواسط دهه 1950 یک تفنگ اسپری برای آن فرآیند معرفی کرد. فرآیند و تجهیزات رنگ آمیزی الکترواستاتیک در دهه 1960 بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

پیشرفت‌ها، از جمله کاربردهای خارج از نقاشی، امروز نیز ادامه دارد. کسب‌وکارهای تجاری و صنعتی، و موسساتی مانند مدارس، بیمارستان‌ها و دولت‌ها، می‌توانند از فناوری و فرآیندهای رنگ‌آمیزی الکترواستاتیکی که بیش از 80 سال است که پالایش شده‌اند، بهره‌مند شوند. در Alpine Painting and Restoration، ما از این فرآیند قابل اعتماد استفاده می کنیم تا پروژه های شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.


رنگ آمیزی الکترواستاتیک چگونه کار می کند؟

از آغاز تا پایان فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک، اپراتور از تجهیزات تخصصی برای اتمیزه کردن رنگ و کنترل اتصال و جریان بین آن و هدف زمین شده استفاده می کند.

برای دریافت بار و جذب الکترواستاتیک به هدف سطحی آن، ضریب رسانایی و مقاومت رنگ های مورد استفاده باید مشخص باشد. مقاومت الکتریکی نشان دهنده میزان مخالفت یک ماده با جریان الکتریکی است. رنگ با مقاومت کم به راحتی امکان حرکت بار الکتریکی را فراهم می کند.

رسانایی نشان دهنده کمیت متقابل مقاومت و معیاری از توانایی یک ماده برای هدایت جریان الکتریکی است. برای برخی از پروژه ها، رنگ های مبتنی بر آب ممکن است خیلی رسانا باشند و با تجهیزات رنگ آمیزی الکترواستاتیک استفاده نشوند.

در پوشش‌های پودری، به عوامل رسانایی نیازی نیست زیرا نازل تفنگ رنگ الکترواستاتیک ذرات را اتمیزه می‌کند. عوامل رسانایی کمتر به کاهش یا حذف آلاینده ها کمک می کند.

چگونه رنگ آمیزی الکترواستاتیک می تواند اینقدر دقیق باشد؟

با ابزار مناسب، یک نقاش تجاری می تواند از الکترواستاتیک برای تأثیرگذاری بر مسیر رنگ استفاده کند، زیرا ذرات به اندازه کافی کوچک هستند که با شارژ تفنگ رنگ کنترل می شوند. در سایت‌های پروژه داخلی، نقاش برای به حداقل رساندن جریان‌های هوایی که ممکن است با جریان ذرات رنگ تداخل داشته باشد، نفوذ اضافه کرده است و بنابراین، کنترل بیشتری بر سرعت حرکت ذرات به سمت هدف دارد. این به اپراتور تفنگ رنگ الکترواستاتیک قدرت می دهد تا رنگ و زمان استفاده را بهینه کند.

انتخاب رنگ توسط نقاش همچنین به اثربخشی تجهیزات سیستم رنگ آمیزی الکترواستاتیک کمک می کند، زیرا برخی از ذرات بار یونیزه را راحت تر از سایرین می پذیرند. مهندسان سازنده تجهیزات هنگام طراحی و تولید محصولات این موضوع را در نظر می گیرند و محصولاتی را توصیه می کنند که بالاترین استانداردهای راندمان انتقال را داشته باشند و در عین حال استانداردهای کیفیت نهایی را متعادل کنند.