انواع رنگ الکترواستاتیک پودری

چه در زمینه پوشش پودری تازه کار باشید یا یک حرفه ای با تجربه احتمالاً به خوبی می‌دانید که پوشش پودری یک روش نقاشی خارق‌العاده است که سختی بالایی  ایجاد می‌کند. که بسیار زیبا نیز هست. فرقی نمی کند که از یک تفنگ و اجاق کوچک استفاده می کنید یا از یک خط بزرگ کاملاً خودکار، فرآینداساساً  یکسان است. بطور کل از یک تفنگ پاشش پودری استفاده می شود که در صورت فعال شدن، بار الکترواستاتیکی به ذرات پودر عبوری از آن را می دهد. همانطور که قطعاتی که قرار است پوشش داده شوند، منفی هستند پودر از طریق فرآیند الکترواستاتیک به سمت قطعه جذب می شود. و پودر از طریق فرآیند الکترواستاتیک به سمت قطعه جذب می شودپس از استفاده از پودر، قطعات در اجاق پخت می شوند. که پودر را ذوب کرده و به سطح قطعه متصل می کند و سختی ایجاد می کند.مقاوم در برابر خش و بهمراه پوششی زیبا.

به معنای واقعی کلمه هزاران کاربرد مختلف برای پوشش های پودری وجود دارد. پوشش پودری عمدتاً بر روی فلزات استفاده می شود. بنابراین برای قطعات صنعتی مناسب است. تجهیزات پزشکی، کاربرد های معماری، صافکاری خودرو، لوازم خانگی ، مبلمان، محوطه ها، تریلر ها و بسیاری موارد دیگر.

انواع مختلفی از پودرها استفاده می شود که هر کدام  ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. بنابراین مطمئن شوید که نوع مناسب پودر را استفاده میکنید. بنابراین  انتخاب رنگ برای یک برنامه موفق بسیار مهم است. انواع مختلف رنگ الکترواستاتیک پودری و مزایای آنها را برای قطعات بررسی کنید.

استفاده از پوشش‌های پودری مزایای بسیار زیادی دارد – که در این پست وبلاگ نمی‌توان آن‌ها را پوشش داد – اما برخی از مزایای آشکار شامل کمبود حلال است ، این بدان معناست که هیچ ترکیب آلی فرار (VOCs) آزاد نمی شود ، و این یک مزیت بزرگ به ویژه در مقایسه با رنگ های مایع سنتی بشمار میرود.

این امر باعث می شود کار با آنها ایمن تر شود.  و مزایای زیست محیطی بی نظیری را برای شما و مشتری به ارمغان می آورد.

اپوکسی ها

اپوکسی ها اولین پودرهای پرکاربرد بودند. آنها بسیار بادوام هستند، سختی عالی ارائه می دهند و مسلماً بهترین مقاومت شیمیایی و خوردگی را در بین تمام پودرهای موجود دارند. مزیت دیگر این نوع پودر، سهولت استفاده و طیف وسیعی از برنامه های درمان است. اپوکسی‌ها به خوبی به فلزات می‌چسبند، با پیش تصفیه‌های مختلف فلز، از جمله پوشش فسفات و سندبلاست، چسبندگی عالی ایجاد می‌کنند.

عیب پودرهای اپوکسی این است که هوای خوبی ندارند. قرار گرفتن در معرض بیرونی می تواند باعث محو شدن آنها و گچ شدن آنها در آفتاب شود. آنها هوا ضعیفی دارند و اغلب پس از چند ماه شروع به تخریب روی سطح می کنند. این باعث می شود اپوکسی ها برای کاربردهای داخلی مناسب تر باشند.

نکته پایانی در مورد اپوکسی ها این است که بسیاری از پرایمرها به دلیل قدرت چسبندگی و مقاومت در برابر خوردگی، اپوکسی هستند. از آنجایی که آنها به خوبی نور خورشید را تحمل نمی کنند، استفاده از آنها به عنوان یک لایه اولیه در زیر یک نوع رنگ دیگر از نقاط قوت آنها استفاده می کند و در عین حال نقاط ضعف آنها را می پوشاند.

پلی استر ها


پلی استرها رایج ترین پودرهایی هستند که استفاده می شوند و ارزش زیادی برای پول دارند. دو نوع پرمصرف پودر پلی استر: TGIC (ایزوسیانورات تری گلیسیدیل) و غیر TGIC که به عنوان بدون TGIC یا گاهی اوقات "پریمید" نیز شناخته می شود. هر دو پلی استر TGIC و بدون TGIC مقاومت مکانیکی خوبی دارند، از جمله انعطاف پذیری و مقاومت در برابر ضربه و مقاومت شیمیایی خوب. یکی از ویژگی های این پودر دمای پخت پایین آن است. این نیاز به دمای پایین آن را برای موارد حساس بهتر می کند. پلی استرها همچنین در برابر زرد شدن مقاومت خوبی در برابر پخت بیش از حد ایجاد می کنند، که استفاده از آنها را بسیار آسان می کند و پلی استرهای استاندارد 1-3 سال مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می دهند، بنابراین برای همه کاربردهای داخلی و خارجی به خوبی کار می کنند.

مزیت بزرگ پلی استرهای استاندارد، انتخاب بسیار زیاد رنگ ها، سطوح براقیت و جلوه های ویژه ای است که در آنها موجود است. تقریباً بی حد و حصر است! پلی استرها دارای خواص جامد در اطراف هستند و اولین انتخاب رایج برای بسیاری از کاربردها هستند.
به‌عنوان ابزار اصلی پوشش‌های پودری، جای تعجب نیست که پلی استرها معایب زیادی نداشته باشند. اگر قطعاتی را می پوشانید که به طور دائم بیرون هستند و بنابراین به پوشیدن و دوام خوبی نیاز دارند، در عوض پلی استر فوق العاده بادوام را در نظر بگیرید. دوام محدود بیرونی نقطه ضعف اصلی پلی استر استاندارد است.

اپوکسی پلی استر ها
اپوکسی ها و پلی استرها اغلب با هم مخلوط می شوند تا هیبرید ایجاد کنند. این هیبریدها ارتباط نزدیکی با اپوکسی های خالص دارند، اما خواص تخریب آب و هوایی برتر را ارائه می دهند. این هیبریدها را می توان در نسبت های مختلف مخلوط کرد تا بر ویژگی های اپوکسی یا پلی استر تأکید شود. پلی استر در مقایسه با اپوکسی مستقیم مقاومت در برابر پخت را افزایش می دهد و همچنین لایه های بسیار صاف و نازکی ایجاد می کند. همچنین ترکیب رزین ها می تواند آنها را از یک اپوکسی خالص مقرون به صرفه تر کند. پلی استر باعث کاهش خوردگی و مقاومت شیمیایی اپوکسی ها می شود و در واقع هیچ گونه شرایط آب و هوایی در فضای باز به محصول اضافه نمی کند. هیبریدها به طور گسترده در مواردی استفاده می شوند که به جذابیت آرایشی خوب همراه با خواص عملکردی خوب نیاز دارند. هیبریدها را می توان در برخی از مناطق مشابه استفاده کرد که اپوکسی ها استفاده می شوند، اما معمولاً در لوازم داخلی و سایر اقلام خانگی مانند مبلمان، قفسه بندی، روشنایی داخلی و ابزار برقی یافت می شوند. لوازم خانگی مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی و خشک کن یک کاربرد رایج برای هیبریدها هستند.

فلوروپلیمر ها

فلوروپلیمرها به دلیل خواص هوازدگی فوق العاده و حفظ رنگ و براقیت در سطح جهانی، معمولاً در بازارهای معماری استفاده می شوند. مقاومت در برابر خوردگی و هواپذیری عالی آنها را برای کاربردهای معماری بیرونی مانند دیوار پرده، پنجره، در و موارد دیگر بسیار محبوب کرده است. دو نوع رایج فلوروپلیمرهای موجود در پوشش های پودری FEVE و PVDF هستند. فلوروپلیمرهای PVDF همیشه به یک پرایمر در زیر آنها نیاز دارند - چه مایع چه پودر و در هنگام ایجاد پودرهای فلزی، چسباندن آنها بسیار دشوارتر است. رزین های FEVE به دلیل قابلیت یک لایه برتر و عملکرد بیرونی باورنکردنی، محبوب ترین رزین ها در جامعه پودر هستند. فلزات فلوروپلیمری مبتنی بر FEVE همچنین می توانند به هم چسبانده شوند تا هنگام استفاده، پوسته فلزی به طور یکنواخت در سراسر پودر پخش شود تا ظاهری یکدست تر داشته باشد. پودرهای فلوروپلیمر معمولاً فقط برای اعضای یک برنامه کاربردی معتبر در دسترس هستند، زیرا تا 20 سال ضمانت برای این محصولات در صورت اعمال توسط یک اپلیکاتور معتبر برای آلومینیوم معماری موجود است. یکی از مارک های محبوب فلوروپلیمر IFS 500FP است که یک فلوروپلیمر با کارایی بالا و مبتنی بر FEVE است و مقاومت سایشی بهتری را به ویژگی های فلوروپلیمر استاندارد اضافه می کند. IFS 500FP را می توان در طیف وسیعی از پروژه ها از ساختمان DSNY و آسمان خراش باریک جدید زیبا در 111 57 در منهتن، تا 9 و لنورا در سیاتل و کازینو Winstar در اوکلاهاما مشاهده کرد.

اورتان ها

یورتان ها از نظر شیمیایی شبیه به پلی استرها هستند، با تفاوت در عوامل پخت. یورتان ها دارای یک روکش بسیار صاف و دوام بیرونی بسیار خوب و همچنین مقاومت شیمیایی و خوردگی عالی هستند که آنها را برای مواردی مانند مخازن سوخت ایده آل می کند. سایر کاربردهای رایج عبارتند از تجهیزات کشاورزی، تهویه مطبوع، رینگ ماشین و دستگیره در. آنها در دستگیره های در، دستگیره های اجاق گاز و سایر برنامه های کاربردی از این دست استفاده می شوند زیرا اثر انگشت چندان قابل مشاهده نیست. یکی از اشکالات رنگ یورتان این است که در ضخامت های میلی متری بالاتر می تواند شروع به خروج از گاز کند و شکننده شود. همچنین ممکن است در حین استفاده متوجه بو شوید و در حین کار کردن، عمل آوری و دود نیز در فر ایجاد می شود، بنابراین هنگام استفاده مراقب پارامترهای کاربرد و پخت خود باشید. یورتان ها نیز به دلیل هزینه رزین معمولاً گرانتر از سایر انواع پودر هستند.