رنگ الکترواستاتیک

در ایران رنگ های پودری الکترواستاتیک را می توان به صورت عمده از نمایندگی های مجاز کارخانه های تولید این نوع رنگ در سراسر کشور تهیه کرد. شرکت دیاموند با تجربه بالا و ارائه رنگ های با کیفیت و البته با قیمتی رقابتی در سراسر ایران فعالیت گسترده ای دارد. پوشش های محافظتی برای نگهداری سطوح از عوامل مخرب مورد استفاده قرار می گیرند.  سازه های و سطوح فلزی هم از جمله مواردی هستند که نیاز به محافظت در برابر عوامل مخرب دارند. رطوبت اصلی ترین عامل تخریب سطوح فلزی و آهنی است که باعث زنگ زدگی سطوح فلزی می شود. زنگ زدگی یا همان اکسیده شدن به واکنش فلزات نسبت به اکسیژن گفته می شود. فلزات و خصوصا آهن آلات در برابر رطوبت بسیار راحت اکسیده می شوند و برای جلوگیری از اکسیده شدن آنها از رنگ به عنوان پوشش محافظ استفاده می کنند. رنگ هایی که برای محافظت از فلزات مورد استفاده قرار می گیرند به دو نوع مایع و پودری الکترواستاتیک تقسیم بندی می شوند. رنگ های مایع به دو نوع تک جزئی و دو جزئی تقسیم می شوند که هر کدام بسته به شرایط نگهداری سطوح بر روی آن اعمال می شوند.

رنگ های پودری الکترواستاتیک تک جزئی هستند و با حرارت بر روی سطوح ثابت می شوند.

رنگ پودری الکترواستاتیک چیست؟

همانطور که اشاره شد اکسیده شدن به سطوح فلزی و آهنی بسیار آسیب وارد می کند و به مرور زمان سطح فلزی از بین رفته و پودر می شود.

خطر اکسیده شدن در سازه های فلزی بسیار بیشتر است و باعث از بین رفتن و کاهش طول عمر سازه می شود‌.

برای جلوگیری از زنگ زدگی سطوح فلزی آن را با رنگ های مختلف پوشش می دهند تا هم زیبا شوند و هم در برابر تخریب مقاومت بالاتری داشته باشند.

یکی از روش های محافظت از سطوح فلزی استفاده از رنگ های پودری الکترواستاتیک است.

رنگ های پودری الکترواستاتیک از رزین خشک پودر شده تولید می شوند و  با خواص مختلف برای سطوح در فضا های مختلف سازگار می باشند.

رنگ پودری یک پوشش خوب برای نگهداری سطوح مختلف فلزی و افزایش طول عمر آن ها است.

چسبندگی در رنگ پودری بسیار بالا بوده و بر روی سطح به طور یک نواخت و یکپارچه قرار می گیرند.

این رنگ های پودری در صنایع مختلف فلزی امروزه کاربرد دارند و چون نیاز به حلال و رقیق کننده ندارند روز به روز بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان انواع رنگ صنعتی قرار می گیرند.


صنایع مختلفی اقدام به خرید رنگ پودری الکترواستاتیک می­کنند که در واقع بازار مصرف عمده­ی آن محسوب می­گردند. اگر به طور دقیق و بسیار مفصل بخواهیم صنایعی که به خرید رنگ پودری الکترواستاتیک می­پردازند را نام ببریم عبارتند از:

  1. شرکت­های تولیدی لوازم خانگی و صنعتی:

شرکت­هایی که به تولید لوازم خانگی و صنعتی مانند یخچال صنعتی و خانگی، ماشین­های لباسشویی، انواع کولرهای آبی، خنک کننده­ها، هود، رادیاتور، اجاق گاز، خشک کننده­های مدور و غیره می­پردازند نیاز به خرید رنگ پودری الکترواستاتیک با رنگ پایه­ی پلی استر و اپوکسی دارند تا سطح این کالاها هم دوام بسیار خوبی داشته باشد و هم با براقی خود به زیبایی آن اضافه کند.

  • صنایع تولیدی مبلمان، تجهیزات ایمنی و سلامت:

دومین گروه بزرگی که به خرید رنگ پودری الکترواستاتیک نیاز دارند، صنایعی هستند که کالاهای تولیدی آنها شامل انواع مبلمان با جنس فلز، پایه­های فلزی تختخواب­ها، کنترل برد، کلیه­ی تجهیزات مورد استفاده در آتش نشانی­ها، تجهیزات مختلف بیمارستانی و حتی دیوارهای حایل فلزی باشد.

  • شرکت­های خودروساز:

شرکت­های خودروسازی اکثرا به خرید رنگ پودری الکترواستاتیک رغبت کمتری نشان داده و بیشتر از نوع مایع خریداری می­کنند با این حال برای قسمت­هایی مانند فنر، فرمان، شاسی، رینگ، آینه، تیغه­ی برف پاک کن و غیره نیاز به خرید رنگ پودری الکترواستاتیک از نوع اپوکسی مات و پلی استر براق دارند.

  • شرکت­های تولیدی ماشین و ابزارآلات کشاورزی:

چهارمین نوع از صنایع خریدار رنگ پودری الکترواستاتیک سازندگان ابزار و ماشین آلات کشاورزی در مقیاس صنعتی هستند که تا یک دهه­ی آتی جای صنعت خودروسازی را پر خواهد کرد.

  • صنایع فلزات و غیر فلزات:

در واقع هر صنعت خریدار دیگری که برای رنگ پودری الکترواستاتیک مثال بزنید در این دسته قرار خواهد گرفت مانند تولید کنندگان وسایل معماری، درب گاراژ و پایه­های لوستر و غیره.

در بخش بعدی توضیح می­دهیم که چه مزایایی سبب شده که تا این اندازه رنگ پودری الکترواستاتیک در بین صنایع گوناگون محبوب بوده و مورد استقبال زیادی قرار بگیرد.

ما در شرکت دیاموند آماده همکاری با کارخانجات و گروه های تولیدی هستیم. با ما در ارتباط باشید.